reklama

Sociálny fenomén

Prečítal som si množstvo blogov, článkov, príspevkov od rôznych autorov ohľadom utečeneckej krízy a dlho som rozmýšľal či má vôbec zmysel napísať tento blog, ak je tých názorov a argumentov pre a proti tak veľa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

Prečítal som si množstvo blogov, článkov, príspevkov od rôznych autorov ohľadom utečeneckej krízy a dlho som rozmýšľal či má vôbec zmysel napísať tento blog, ak je tých názorov a argumentov pre a proti tak veľa. Nedá mi však reagovať na jednu vec, ktorú si množstvo ľudí a politikov či už z jedného alebo druhého tábora neuvedomuje alebo jednoducho uvedomiť nechce. Masová hystéria je veľmi silná zbraň a človek ako taký je veľmi naivný a dokáže veľmi rýchlo vďaka nejakému šikovnému článku, reportáže alebo rozhovoru súhlasiť, nadobudnúť solidaritu, alebo naopak, extrémistické názory. A nie je to o výške IQ, ako som sa nedávno dočítal v nejakom článku, je a bolo množstvo inteligentných ľudí (spisovatelia, vedci, ….) ktorí sa jednoducho nechali presvedčiť, zmanipulovať. O to je to ťažšie, že ak človek nadobudne nejaký názor a čerpá len z jedného zdroja (myslím tým stranu, ktorá podporuje len jedno presvedčenie) , je ťažké ho presvedčiť o opaku, respektíve o rizikách. Ovládať dav v dnešnej dobe nie je vôbec ťažké, stačí nám na to blog, stránka, alebo facebook.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Považujem sa skôr za neutralistu (neprikláňam sa k ani jednej strane), preto si vždy rád prečítam každý článok, diskusiu, blog. Preto má prekvapuje ako sa niekto, kto prejavuje solidaritu a ľudskosť, môže správať na diskusiách agresívne, vyjadrovať sa posmešne a ponižovať tých, ktorí majú iný názor. Táto skupina ľudí okamžite označí ľudí za extrémistov, xenofóbov a egoistov. Áno, je pravda, že proti utečencom sú aj všetci extrémisti, lenže to nie je na Slovensku žiadna novinka (tí boli, sú aj budú proti všetkému neslovanskému), skôr ma prekvapuje to, že aj normálni ľudia, ktorí zdieľajú opačný názor sú za nich považovaní. Pritom je to strach a pochopiteľná obava o budúcnosť. Nikto nemôže predpokladať a tvrdiť ako to tu bude vyzerať o 20-25 rokov. A ten kto tvrdí, že sa dokáže postarať o všetkých utečencov, nájsť im prácu, vhodné ubytovanie je pre mňa egoista a demagóg. Ak si niekto myslí, že lekár zo Sýrie, dostane automaticky prácu na Slovensku, alebo v Nemecku, tak je na veľkom omyle. V prvom rade musí, zamestnanec ovládať materský jazyk danej krajiny a veľká väčšina utečencov vie len po anglicky (ak vôbec vie). Na druhej strane, operátorov za pásom je vždy nedostatok. Otázka je, že či by chcel študovaný lekár, robiť za pásom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Táto kríza je tu už niekoľko rokov, prečo sa o ňu začali média, politici, ľudia a sociálne siete zaujímať až teraz? Prečo sa táto situácia nezačala riešiť skôr, keď už na tureckých hraniciach bolo milión utečencov? Prečo som nepočul ani o jednej humanitárnej pomoci zo Slovenska? Kde bola ľudskosť vtedy? Kde si bol Martin (Poliačik) ty, keď ľudia zomierali na úteku zo Sýrie aj niekoľko rokov dozadu? Prečo si vtedy nešiel na hranice Turecka? Prečo Monika Flašíková Beňová ochraňuje utečencov až teraz? Pritom je v európskom parlamente, ale za tie roky čo tam je, som od nej nepočul ani jedno slovo, ani jeden návrh ohľadom utečeneckej krízy? Prečo sa teda zobudili politici až teraz?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Viem, že to nie je príliš šťastné, ale ja to porovnávam s rovnakým fenoménom ako bol ice bucket challenge , alebo s inými výzvami, ktoré boli na sociálnych sieťach. Teraz je nový fenomén- Ľudskosť.

Nie som proti utečencom, osobne ich podporujem, ale v Európe momentálne vládne chaos. A nie je to kvôli utečencom, alebo kvôli názorom jednej alebo druhej strany, je to kvôli politikom, ľuďom, ktorí túto situáciu nechali zájsť až takto ďaleko. Unavuje ma čítať názory politikov, ktorí obhajujú práva, ale pritom celé tie roky nerobili nič.

A ešte nezabudnime na jednu dôležitú vec milý ľudsko-právny aktivisti, blíži sa zima a stovky rodín na Slovensku si nebude mať čím kúriť, žije z ruky do pusy.... na túto “menšinu“ sa ako si zabudlo.

Andrej Vasky

Andrej Vasky

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Neúspech nás učí, že porážka sa dá prežiť. Neuspieť nieje hanba. Hanba je báť sa vstať a skúsiť to znova. "Benjamin R.Harber" Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu